سفر پنج روزه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به عراق حاشیه های جالبی داشت که در زیر به قلم خبرنگار اعزامی مهر به عراق روایت شده است:

- سفر لاریجانی به عراق از چهارشنبه 13 آبان آغاز شد و بعد از پروازی یک ساعته ، هواپیمای هیئت ایرانی در فرودگاه بغداد به زمین نشست. در بین اعضای هیئت ایرانی هیچ خانمی حضور نداشت.

- کلیه فروگاه های عراق حتی فروگاه نجف که توسط جمهوری اسلامی ایران احداث شده در کنترل نیروهای آمریکایی قرار دارد.

- نیروهای آمریکایی اگرچه بر اساس توافقنامه امنیتی می بایست از شهرهای عراق خارج شده باشند ، اما همچنان در بسیاری نقاط شهرها و اماکن مهم حضور دارند.

- تدابیر فوق العاده امنیتی درشهرهای عراق حاکم است و درتمام نقاط شهرها و جاده ها تانک ها و نفربرهای زرهی ارتش عراق دیده می شوند.

 

- هیئت ایرانی با چند دستگاه شورلت امریکایی بسیار بزرگ در مدت اقامت در عراق تردد می کرد و این خودروها که بیشتر به نفربر شباهت داشت علاوه بر ضد گلوله بودن ضد انفجار نیز بودند.

- همچنین کلیه خودروهایی که برای هیئت ایرانی درنظر گرفته شده بود مجهز به "جمر" بود . این دستگاه این خاصیت را دارد که کلیه امواج ارتباطی اعم از موبایل و ریموت های انفجاری را تا حوالی مشخصی غیر فعال می کند.

 

- نخستین برنامه لاریجانی دیدار با رئیس مجلس عراق بود و این دیدار در مجلس عراق انجام شد امنیت این محل نیز در اختیار نیروهای امریکایی بود و هیئت ایرانی بعد از بازرسی سرسختانه وارد مجلس عراق شدند و بازرسی اشیا و اموال همراهان هیئت توسط سگ های بمب یاب از جمله حاشیه های این سفر بود!

- برخی دیدارهای لاریجانی در قصر السلام بغداد یکی از قصرهای صدام دیکتاتور سابق و معدوم عراق انجام شد و هیئت ایرانی نیز در مدت اقامت در بغداد در قصرهای همجواراسکان داده شدند.

 

- منطقه اسکان لاریجانی و هیئت همراه در عراق در الجادریه بغداد بود که به گفته افراد محلی امن ترین نقطه در کل کشور عراق به شمار می رود به نحوی که نسبت به منطقه خضرا و برخلاف سفارت امریکا تحت برد خمپاره قرار ندارد.

 

- منطقه الکراده نیز در کنار محل اسکان هیئت ایرانی و تحت تدابیر شدید امنیتی اداره می شد و محل سکونت عمار حکیم نیز در این منطقه قرار دارد.

- در زمان دیدارهای لاریجانی با نخست وزیر عراق ،خودروی خبرنگاران ایرانی که یک دستگاه ون بود با اشتباه راننده عراقی به دنبال یک تیم اسکورت دیگر به حرکت درآمد و تیربارهای هیئت مورد نظر با مشاهده خودروی ون خبرنگاران ایرانی که برای آنان ناشناس بود حالت شلیک به خود گرفتند که با ترمز سریع راننده قضیه خاتمه یافت و راننده عراقی بعد از تماس بی سیمی هیئت ایرانی را پیدا کرد.

- لاریجانی در جریان دیدارها یکی دو مرتبه هنگام معرفی همراهان خود نام فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب را فراموش کرد و در یکی از دیدارها درحالی که کاملا مشخص بود نام او را فراموش نکرده به مزاح در معرفی وی گفت: شما نامتان چه بود؟ مرتب فراموش می کنم!!

- در زمان دیدار لاریجانی با نوری المالکی نخست وزیر عراق محافظان مالکی برخورد بدی با اعضای هیئت ایرانی داشتند و به همین دلیل اکثر اعضای همراه هیئت از حضور در ضیافت شام مالکی خودداری کردند و البته با اعتراض ایرانی ها برخوردها در دیدارهای بعد به شکل محسوسی بهبود یافت.

- نکته قابل توجه درسفر به عراق این بود که هرکدام از مسئولان عراقی با تصرف یکی از کاخ های رژیم سابق عراق، حکومتی جداگانه برای خود ترتیب داده بودند و هرکدام تدابیر نیز امنیتی خاص خود داشتند . به عنوان مثال در دیدار با طارق هاشمی معاون رئیس جمهور عراق به هیچ یک از محافظان ایرانی و عراقی لاریجانی اجازه ورود داده نشد!

 

- پیش از دیدار لاریجانی و آیت الله سیستانی نیز محافظان ایشان با محافظان عراقی هیئت ایرانی چالش هایی پیدا کردند!

- اگر بنا باشد بغداد را دریک عبارت خلاصه کرد"پادگان بزرگ" برازنده ترین عنوان برای پایتخت عراق است چون اکثر خیابان های بغداد "خط ویژه ارتش" است و به ندرت در این شهر "افراد غیر نظامی" دیده می شود و معدود راننده های بغداد روزانه مدت زمان زیادی را در ایست های بازرسی صرف می کنند.

 

- شیعیان عراق ازسفر لاریجانی به این کشور بسیار خرسند بودند و زمانی که اعضای هیئت ایرانی درمغازه های عراق حضور می یافتند نخستین سئوال مغازه داران عراقی در گله از اختلافات شیعیان عراق و ابراز امیدواری به ائتلاف شیعیان عراق به یمن حضور لاریجانی بود . نکته ای که تاحدی اتفاق افتاد و عمار حکیم و نوری مالکی در همان زمان حضور هیئت ایرانی در عراق ائتلاف خود را با یکدیگر اعلام کردند.

- جلال طالبانی رئیس جمهور عراق استقبال ویژه ای از لاریجانی به عمل آورد و هم در زمان استقبال پای خودروی لاریجانی حضور یافت و طالبانی در زمان بدرقه لاریجانی نیز او را تا کنار خودرو اش بدرقه کرد و تا زمان حرکت خودروی لاریجانی منتظر ایستاد.

 

- طالبانی در دیدار با لاریجانی بدون مترجم و به زبان فارسی سخن می گفت و به خوش و بش با لاریجانی پرداخت.لاریجانی در دیدار با طالبانی سراغ بارزانی را گرفت و طالبانی نیز با بیان اینکه حال بارزانی خوب است، گفت: بارزانی هم اکنون در عراق نیست و در اروپا به سر می برد. طالبانی برای هیئت ایرانی غذای ایرانی تدارک دیده بود.

- از حاشیه های دیگر سفر لاریجانی به عراق این بود که در زمان ملاقات هیئت ایرانی با گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق ذوالقدر یکی از نمایندگان مجلس ایران به زبان عربی شروع به صحبت کرد و بعد از چند جمله سخنان خود را به زبان فارسی پی گرفت که این تغییر زبان خنده حاضران و لاریجانی را به دنبال داشت.

- برخی زنان مجلس عراق مرتب در دیدارها از عدم حضور زنان نماینده ایران در هیئت لاریجانی سخن می گفتند و در نهایت لاریجانی برای خاتمه دادن به این سخنان با خنده گفت:عذرخواهی می کنیم اما قول می دهیم در سفر بعدی 5 یا 6 زن با خودمان بیاوریم! این گفته لاریجانی نیز خنده حاضران را در پی داشت.

- در کاظمین هیئت ایرانی علاوه بر زیارت امامان هفتم و نهم شیعیان مزار شیخ مفید را نیز زیارت کردند اما تنها لاریجانی به زیارت شیخ توسی رفت چون محافظان عراقی برای کنترل اوضاع با فریاد "النسا النسا" به بهانه حضور زنان در مزار شیخ توسی مانع رفتن اعضای هیئت شدند.

 

 - محل اقامت هیئت ایرانی در نجف تنها چند قدم با مرقد مطهر امیرالمومنین (ع) فاصله داشت.لاریجانی و هیئت همراه در زمان حضور در بغداد دو مرتبه با حضور در کاظمین در چند کیلومتری بغداد مرقد امامان هفتم و نهم شیعیان را زیارت کردند.

- رئیس مجلس و هیئت همراه با حضور در شهر کوفه محراب امیرالمومنین علی (ع) و محل ضربت خوردن ایشان را زیارت کردند و اعمال مقام های حضرت ادریس ، ابراهیم، خضر ، امام سجاد ، امام صادق، و حضرت حجت را به جا آورند.زیارت مزار مسلم بن عقیل و هانی بن عروه و مختار ثقفی از یاران امام حسین (ع) از دیگر برنامه های لاریجانی و هیئت همراه در شهر کوفه بود.هیئت ایرانی همچنین از مسجد بزرگ کوفه و مسجد سهله بازدید به عمل آوردند.

- در زمان حضور هیئت ایرانی در کاظمین صدای دو انفجار مهیب در حوال حرم امام موسی کاظم و امام جواد(ع) شنیده شد صدای انفجار یک بار دیگر در حوالی مجلس عراق شنیده شده بود.

- لاریجانی در شهر نجف اشرف ضمن حضور بر مزار شهید محمدباقر و مرحوم عبدالعزیز حکیم از روند ساخت و ساز موسسه شهید حکیم بازدید کرد.

- حضورلاریجانی درهریک از اماکن متبرکه با استقبال گسترده شیعیان مواجه می شد و به خصوص ایرانیان به ابراز احساسات با لاریجانی می پرداختند که این ابراز احساسات در حرم حضرت عباس نمود بیشتری یافت و به سر دادن شعار در محوطه حرم در حمایت از لاریجانی و نظام رسید.

- در بین نمایندگان همراه لاریجانی، سید عماد حسینی نماینده اهل سنت مردم قروه نیز حضور داشت که در تمام اماکن متبرکه ائمه معصوم (ع) حضور یافته و به راز و نیاز می پرداخت.

 

- لاریجانی در حرم حضرت مسلم بن عقیل در پاسخ به گلایه یک زائر ایرانی از معطل شدن در مرز مهران توسط عراقی ها قول پیگیری داد.

- هیئت ایرانی در شهر نجف اشرف مزار شهید آقا مصطفی خمینی، شیخ عباس قمی، شیخ مرتضی انصاری، شهید محسن حکیم، مقدس اردبیلی و علامه حلی را در کنار مرقد مطهر امیر مومنان زیارت کردند.

- ذوالقدر نماینده مجلس ایران درجریان دیدار لاریجانی با رجال سیاسی عراق در بین عراقی ها نشسته بود و زمانی که لاریجانی مشغول معرفی اعضای هیئت ایرانی بود با خنده گفت :  آقای ذوالقدر هم نماینده مجلس عراق هستند!

- لاریجانی به همراه سفیر عراق در ایران در سرداب حرم حضرت عباس(ع) حضور یافت و به هیچ یک از افراد دیگر حاضر در محل این اجازه داده نشد.

 

-هیئت ایرانی در این سفر دو نهار را در زایر سرای حرم امیرالمومنین(ع) و حرم حضرت عباس (ع)صرف کردند و در پایان نیز خدمه به هریک از اعضای هیئت مقداری برنج تبرکی هدیه دادند.

-هنگام عزیمت هیئت ایرانی به فرودگاه نجف برای بازگشت به تهران خودروهای اسکورت عراقی خودروی یک شهروند عراقی را که گویا از مسیر حرکت ستون را تخلیه نکرده بود با ضربه از مسیر منحرف کردند که این خودرو متحمل خسارات شدید شد.

- در اکثر ملاقات های لاریجانی در عراق بحث کمک ایران به عراق در زمینه آب و برق مطرح می شد و درمقابل لاریجانی نیز حل مشکلات زائران ایرانی و گرد و غبار وارد شده از عراق به ایران را در دستور کار قرار داده بود.

- لاریجانی در نجف و کربلا با هر 4 مرجع تقلید نجف شامل آیات عظام سیستانی، فیاض ، بشیر نجفی و سعید حکیم و در کربلا نیز با آیت الله مدرسی تنها مرجع تقلید این شهر دیدار کرد به این ترتیب نماینده مردم قم با کلیه مراجع تقلید کشور عراق دیدار و گفتگو کرد.آیت الله سیستانی اهل ایران، آیت الله فیاض اهل افغانستان و آیت الله بشیر نجفی اهل پاکستان هستند و آیت الله حکیم نیز از خاندان بزرگ حکیم کشور عراق به شمار می رود.
 تاريخ : | | نویسنده : repotrage |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.