سخنگوي سازمان انرژي اتمي با بيان اينكه رآكتور تهران تا دو دهه ديگر نيز قادر به فعاليت است، گفت كه تاكنون سوختي از طرف سازمان انرژي اتمي براي اين رآكتور توليد نشده است.

به گزارش فارس، علي شيرزاديان سخنگوي سازمان انرژي اتمي در واكنش به اظهارنظر مقامات اسبق سازمان انرژي اتمي ايران در خصوص مباحث مربوط به تهيه سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران و عمر اين راكتور، اظهار داشت: بيان اطلاعات فني نادرست در غوغاي رسانه‌اي جهاني، تنها مصرف رسانه‌اي براي غرب داشته و منجر به آسيب رساني به افكار عمومي مي‌شود.
وي افزود كه از اين رو جهت روشن كردن اذهان عمومي به اطلاع مي‌رساند براساس آمار منتشره از سوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در حال حاضر 248 راكتور تحقيقاتي در جهان فعال و در حال كار است كه تعداد قابل ملاحظه‌اي از آنها عمري بيش از 35 تا 40 سال دارند.
شيرزاديان افزود: با توجه به اين كه رآكتور تحقيقاتي تهران در گذشته با تمام ظرفيت خود فعاليت نكرده است، تاسيسات جانبي و تجهيزات آن داراي كاركرد قابل قبولي بوده و با آخرين سوخت گذاري كه صورت گرفته، مي‌تواند تا پايان سال آينده با تمام توان فعاليت كند اما براي ادامه كار احتياج به تامين سوخت جديد دارد.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت: همچنين در بازديد و مذاكراتي كه كارشناسان فني آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با مسئولين و كارشناسان پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي داشته‌اند، اعلام شد كه اين راكتور مي‌تواند تا يكي دو دهه ديگر به كار خود ادامه دهد.

وي در خصوص سوخت رآكتور تحقيقاتي تهران نيز خاطرنشان كرد: تاكنون سوختي از طرف سازمان انرژي اتمي براي اين راكتور توليد نشده و سوخت آن در دو نوبت به وسيله كشورهاي خارجي (آمريكا و آرژانتين) تامين شده است.

به گفته شيرزاديان، در حال حاضر اين راكتور با قدرت حدود 5/4 مگاوات و 5/5 روز كار در هفته كليه راديوداروهاي مورد نياز كشور شامل راديوداروهاي تشخيصي و درماني را تامين مي‌كند و در مدت كوتاه گذشته موفقيت‌هاي زيادي در ارتباط با فعاليت راكتور حاصل شده است.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي يادآور شد كه از ديگر اهداف مهم راكتور تهران علاوه بر توليد راديوايزوتوپ‌ها (پزشكي،صنعتي و كشاورزي)، آناليز مواد با حساسيت بسيار بالا و همچنين پژوهش‌هاي بنيادي و آموزش كليه دانشجويان رشته‌هاي علوم و فنون هسته‌اي دانشگاه‌هاي سراسر كشور مي‌باشد.  

تاريخ : | | نویسنده : repotrage |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.