رئیس انجمن پسته ایران و نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی ایران گفت: پسته محصولی صادراتی است به طوری که 85 درصد پسته تولیدی کشور صادر می شود.

به گزارش ایسنا، محسن جلال پور افزود: البته از سال 1380 تا سال 1390 به دلیل ثابت بودن نرخ ارز شرایط به گونه ای پیش می رفت که برخی از باغ های پسته به دلیل عدم صرفه اقتصادی در حال خشک شدن بود.

او خاطرنشان کرد: صادرات غیر نفتی 32 درصد طی 10 ماهه اول سال جاری افزایش داشته، ولی صادرات نفتی و محصولات پتروشیمی چهار درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: در خصوص پسته وقتی معاون اول رئیس جمهوری صادرات آن را ممنوع کرد با پیگیری های انجام شده این ممنوعیت رفع شد و ما نیز تعهد دادیم که نیاز بازار داخلی را تأمین کنیم.

نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی ایران افزود: تولید پسته کشور سالانه 183 هزار تن است که 15 تا 20 درصد آن مصرف داخلی بود و برای مصرف داخلی هماهنگی های لازم انجام شده تا پسته در نمایشگاه های عرضه کالا ارائه شود.

او اضافه کرد: در خصوص بحث احتکار پسته که طی چند روز اخیر مطرح شد باید گفت که چنین چیزی واقعیت ندارد چراکه احتکار در ارزاق عمومی زمانی است که کمبودی وجود داشته باشد، ولی پسته کالایی است که در 15 روز برداشت و در 11 ماه و 15 روز مصرف می‌شود.

جلال پور تصریح کرد: بنابراین پسته باید انبار شود و در موقع مناسب عرضه شود. از این رو موضوع مطرح شده در خصوص احتکار پسته کارشناسی نبوده و اسم احتکار نیز در خصوص آن درست نبوده است.

وی در خصوص خبر صداوسیما در مورد کشف 5000 تن پسته انبار شده اظهار داشت: بعد از اعلام این خبر با پیگیری های انجام شده حکم قضایی در خصوص این پسته ها لغو شد.

رئیس انجمن پسته ایران ادامه داد: افزایش نرخ ارز در افزایش قیمت کالاها تأثیر زیادی دارد. به عنوان مثال مجموع خشکبار 15 تا 20 درصد افزایش قیمت داشته است و حال امروز که پسته در بازار جهانی تا 11 دلار به فروش می رسد افزایش قیمت آن امری بدیهی است.

جلال پور یادآور شد: برای یک باغ پسته 10 تا 12 سال زحمت کشیده می شود در نتیجه انتظار این است هزینه تمام شده این محصول برای باغدار لحاظ شود، حال با افزایش نرخ ارز می توانیم بگوییم که در آینده پسته جای خود را پیدا خواهد کرد.تاريخ : | | نویسنده : repotrage |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.